Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Lehet, hogy Biden kormányzatát egyedül az oroszokkal történő eszkaláció mentheti meg. Ne higgyék, hogy nem így gondolja.
„Számomra valószínűtlennek tűnik, hogy Oroszország felrobbantotta volna az Északi Áramlatokat, azon egyszerű oknál fogva, hogy ezzel Moszkva egyetlen nem nukleáris stratégiai eszköze tűnt el, amivel nyomást gyakorolhat Nyugat-Európa felett. Ha a cél az volt, hogy közöljék: »Németország megfagy ezen a télen«, miért nem kapcsolták le egyszerűen a vezetéket, és miért nem tudatták a világgal, hogy Oroszország tette?
Sokkal valószínűbbnek tartom, hogy az amerikai különleges erők a Fehér Ház utasítására tették ezt. Tucker Carlson a hét elején a Fox Newson vetette fel ezt az ötletet, és többek között Aaron Blake, a The Washington Post munkatársa is gúnyolódott rajta. Az elméletet azonban nem lehet ilyen könnyen elvetni – már csak azért sem, mert ahogy Carlson és mások is megjegyezték a szabotázs után, maga Biden mondta még februárban, hogy ha Oroszország megszállja Ukrajnát, akkor nem lesz többé Északi Áramlat 2, »véget vetünk neki«.
Ahhoz, hogy megértsük, hogy a Biden-kormányzat miért tenne ilyen drasztikus lépést, meg kell értenünk valamit, ami a demokratákra közel két évtizede, de legalább is Barack Obama kormányzása óta jellemző: hajlamosak az amerikai külpolitikát elsősorban a belpolitika eszközének tekinteni. A 2006-os félidős választások előtt az iraki háborúval szembeni opportunista ellenállásuktól kezdve Obama Iránnal, az arab tavasszal és különösen Oroszországgal kapcsolatos politikájáig a demokraták a külföldi eseményekre adott válaszaikat belpolitikai, pártpolitikai szemüvegen keresztül kalibrálják”.
Nyitókép: Oliver Contreras / AFP